22 Bře

Metro v Brasílii – mapa, jízdné a další praktické informace

Brasília je od 2. poloviny minulého století hlavním městem Brazílie. Až do roku 1960, kdy bylo město slavnostně otevřeno, bylo hlavním městem Rio De Janeiro. Brasília je tedy poměrně „mladé a uměle vytvořené město“, které je svou rozlohou 4. největším ve státě. Nenajdete zde žádné typické historické stavby, a celé město se nese v duchu moderny. Od roku 1987 se kvůli své atypické podobě zařadilo na seznam památek UNESCA. Zajímavostí je, že celé město leží v Centrální brazilské vysočině a jeho průměrná nadmořská výška je 1172 m n. m. Pakliže máte zrovna do Brasílie namířeno, určitě oceníte tento článek, který je nabitý nejen zajímavostmi, ale také užitečnými informacemi o místní dopravě.

Zajímavosti z místa

 1. Náměstí Tří mocí je pomyslným politickým centrem celého města. Na několika desítkách metru čtverečních najdete sídlo vlády, senát, poslaneckou sněmovnu, palác Planalto, ale také Nejvyšší soud.
 2. Na bulváru Exio Monumental můžete vidět také další moderní architektonické památky. Zajímavostí je například Metropolitní katedrála, která svým tvarem připomíná ostnatou mořskou lasturu.
 3. Pod televizní věží na bulváru Exio Monumental se pravidelně pořádají trhy, kde se můžete dotknout té pravé brazilské atmosféry. Nabízejí tady tradiční jídlo a nápoje, a navíc se zde můžete potkat také s Amazonskými indiány, kteří vám dají možnost nahlédnout do jejich kultury prostřednictvím suvenýrů z džungle.

Základní informace o metru 

Metro v Brasílii bylo slavnostně otevřeno v létě roku 2001. V současné době fungují dvě linky (oranžová a zelená) s celkovým počtem 29 stanic. Metro je vzhledem k poloze města vedeno převážně povrchově. Celková délka trati je 41 km. Zajímavé je, že narozdíl od jiných podzemních systému v dalších městech Brazílie, je poměrně málo využívané. Nejčastěji zde místní stále ještě jezdí autobusovou dopravou.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Jízdné

Lístky na jízdu metrem v Brasílii si můžete pohodlně zakoupit na jedné ze stanic místního metra. Standardní cena je 4 realy (25 Kč) za jednu jízdu. Pořídit si můžete také kartu, kterou si opakovaně dobijete.

 • Prvním typem je Tarjeta Unitário, která je vhodná pro ty, kteří metro nebudou využívat dlouhodobě. Dá se dobít pouze jednou a je platná 150 dní.
 • Dalším typem je Tarjeta Flex, která nabízí 5% slevu na jízdném a můžete si jí jednoduše nabít také online. Ta je ideální pro turisty.
 • Třetím typem je Tarjeta Múltiplo, která ovšem ale vyžaduje registraci osoby, a je tedy vhodná pro ty, kteří v Brasílii zůstanou dlouhodobě. I tuto kartu si také můžete nabít přes internet.

Metro je zdarma pro děti do 5 let, studenty a také pro osoby starší 65 let.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Zelená linka:

 1. Central
 2. Galeria
 3. 102 Sul
 4. 104 Sul
 5. 106 Sul
 6. 108 Sul
 7. 110 Sul
 8. 112 Sul
 9. 114 Sul
 10. Terminal Asa Sul
 11. Shopping
 12. Feira
 13. Guará
 14. Arniqueiras
 15. Águas Claras
 16. Concessionárias
 17. Estrada Parque
 18. Praça do Relógio
 19. Onoyama
 20. Centro Metropolitano
 21. Ceilândia Sul
 22. Guariroba
 23. Ceilândia Centro
 24. Ceilândia Norte
 25. Terminal Ceilândia

Oranžová linka

 1. Central
 2. Galeria
 3. 102 Sul
 4. 104 Sul
 5. 106 Sul
 6. 108 Sul
 7. 110 Sul
 8. 112 Sul
 9. 114 Sul
 10. Asa Sul
 11. Shopping
 12. Feira
 13. Guará
 14. Arniqueiras
 15. Águas Claras
 16. Taguatinga Sul
 17. Furnas
 18. Samambaia Sul
 19. Samambaia

Některé ze zastávek metra protínají obě linky.

Jízdní řády

Metro v Brasílii je v provozu každý den, od pondělí do pátku od 6:00 do 23:30 a v neděli a o svátcích od 7:00 do 19:00. Jezdí pravidelně každé 3 až 22 minut, v závislosti na sezóně, dni a čase.

Autobusová doprava

Velice snadno zde také můžete využívat autobusovou dopravu, která je v některých částech města dostupnější než doprava metrem. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě nebo na některých internetových stránkách.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Brasílie dostat? 

Rozhodli jste se, že navštívíte Brasílii? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Brasílii

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Booking. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Závěr

Ať už se rozhodnete Brasílii navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Brasílie dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.