25 Dub

Metro v Guiyangu – mapa, jízdné a další praktické informace

Guiyang je hlavním městem Guizhou, provincie na jihozápadě Číny. Se svými 4,5 miliony obyvatel se řadí spíše k menším městům. Převážná většina obyvatel (zhruba 3 miliony lidí) žije v okrajových částech města. Guiyang má dlouhou tradici a jeho vznik se řadí zhruba na 7. století našeho letopočtu. Název města se v historii několikrát změnil a s ním i jeho velikost. Největšího rozvoje dosáhl Guiyang ke konci 90. letech minulého století. Pokud se do Guiyangu chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o místní dopravě a zajímavých místech.

Zajímavosti z místa

 1. Pokud hledáte kousek přírody poblíž města, anebo jste zvyklí na svůj ranní běh, rozhodně nepromeškejte návštěvu Huaxi parku. Kochat se můžete zelení, říčkou, ale také místním uměním a architekturou.
 2. Qingyan historické centrum je skvělým místem, pokud se zrovna cítíte na poznávání místní kultury. Kromě starověkých budov je tu také spousta obchůdku, restaurací a kaváren.
 3. Chrám Hongfu je krásným historckým místem uprostřed přírody. Nachází se na kopci, kam můžete dojet autobusem nebo dojít pěšky. Když budete mít štěstí, uvidíte také opičky ve volné přírodě.

Základní informace o metru

Metro v Guiyangu je jedno z novějších systému podzemní dopravy. Jeho výstavba začala v roce 2013 a lidem bylo poprvé představeno v prosinci, v roce 2017. V tuto chvíli je výstavbě linka č. 2 a v procesu plánování je také linka č.3 a 4. Všechny by měly být hotové zhruba do roku 2020. Linka č. 1 má celkem 10 stanic a celkovou délku 12,8 km. Do roku 2018 by měla být rozšířená o dalších 15 stanic. Trasa spojuje stanice Xiamaixi a North Railway Station a cesta od jedné konečné ke druhé vám zabere zhruba 26 minut.

Jízdné

Cena jízdného závisí na počtu najetých kilometrů. Za první 4 km zaplatíte 2 juany, za další 4 km 3 juany, za další 4 km 4 juany, za dalších 8 km 5 juanů a za posledních 8 km 6 juanů. Při každých dalších 8 najetých kilometrech zaplatíte o 1 juan navíc.

Kromě klasických lístků si můžete pořídit také Smart card, se kterou budete mít 10% slevu na jízdném. Kartu i klasické jízdenky si zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Děti pod 130 cm mohou metro využívat zdarma.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

 1. Xiamaixi
 2. Laowantang
 3. Yueshanhu Park
 4. West Lincheng Road
 5. Guanshanhu Park
 6. International Eco-Conference Center
 7. Yangguan
 8. Xinzhai
 9. Bailuhu
 10. North Railway Station

Jízdní řády

Z Xiamaixi vyjíždí první metro vždy v 6:40 a poslední ve 21:20. Z North Railway Station vyjíždí první metro v 7 a poslední z 21:30. Četnost jízd závisí na konkrétním dni, čase a vytíženosti metra.

Autobusová doprava

Poměrně dobře tady také funguje autobusová doprava. V mnoha případech autobusy navazují na metro, takže se snadno dostanete všude po městě. Využijete na ně stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Rezervujte si ubytování v Guiyangu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Guiyang navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Guiyangu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.