20 Kvě

Metro v Suzhou – mapa, jízdné a další praktické informace

Suzhou je jedním z nejstarším měst Číny ležící v údolí řeky Jang-c’-ťiang. Město se rozléha na březích jezera Tchaj v provincii Ťiang-su. První zmínky o Suzhou sahají až více než 5 st. před náš leteopočet. Město je známé svými historickými kamennými mosty, pagodamy a zelení. Je 5. městem Číny s největším počtem HDP/obyvatele a významné je především pro produkci hedvábí. Pokud se do Suzhou chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý zajímavostmi o městě a místní dopravě.

Zajímavosti z místa

 1. Jednou z nejkrásnějších zahrad je historické místo Lingering Garden. Dřívě sloužilo jako sídlo významných čínských osobností, a nyní se jím může procházet každý. Obdivovat můžete také vnitřní architekturu budov, která vás naprosto uchvátí.
 2. Tongli Town je přehlídkou historických budov a můstků, které jsou umístěné na břehu jezera. Nachází se v nedaleké vzdálenosti od centra města a je jedním ze zážitků, které si při návštěvě Suzhou nesmíte nechat ujít.
 3. Shantang Street je oblíbeným místem pro návštěvy zejména ve večerních hodinách. Podél jezera se totiž nachází velké množství různých kaváren a restaurací. Čas můžete stejně dobře využít na obyčejnou večerní relaxaci nebo procházku.

Základní informace o metru

Metro v Suzhou bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2012. V tuto chvíli jsou v provozu 3 linky a další 3 jsou nyní ve výstavbě. Celá trasa metra je dlouhá 118,9 km a funguje na celkem 97 stanicích. Po nejbližším rozšíření bude mít systém podzemní dopravy ve městě kolem 140 km a celkem 109 stanic.

Jízdné

Na jízdu metrem můžete využít buď klasické jednosměrné jízdné anebo Suzhou Tong. Cena jednosměrného jízdného závisí na ujeté trase ale i konkrétní lince. Za celou jízdu linkou č. 1 zaplatíte 6 juanů, za linku č. 2 zaplatíte od 2 do 8 juanů a za linku č. 4 stejné částku jako v případě linky č. 2. V případě využívání Tongu budete mít 5% slevu na jízdném.

Oba typy jízdného zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1 (zelená)

 1. Mudu
 2. Jinfeng Road
 3. Fenhu Road
 4. Yushan Road
 5. Amusement Land
 6. Tayuan Road
 7. Binhe Road
 8. Xihuan Road
 9. North Tongjing Road
 10. South Guangji Road
 11. Yangyu Lane
 12. Leqiao
 13. Lindun Road
 14. Xiangmen
 15. Donghuan Road
 16. Central Park
 17. Xinghai Square
 18. Gate of the Orient
 19. Cuture & Expo Center
 20. Times Square
 21. Xinghu Street
 22. Nanshi Street
 23. Xingtang Street
 24. Zhongnan Street

Linka č. 2 (červená)

 1. Qihe
 2. Fuxiang Road
 3. North Railway Station
 4. Dawan
 5. Fuyuan Road
 6. Likou
 7. Xutugang
 8. Middle Yangchenghu Road
 9. Lumu
 10. Pinglong Road East
 11. Pinghe Road
 12. Suzhou Railway Station
 13. Shantang Street
 14. Shilu
 15. South Guangji Road
 16. Sanxiang Square
 17. Laodong Road
 18. Xujiang Road
 19. Tongjing Park
 20. Youlian
 21. Panli Road
 22. Xinjiaqiao
 23. East Shihu Road
 24. Baodaiqiao South
 25. Yinzhong Road
 26. Guoxiang
 27. Guoyuan Road
 28. Yinshan Lake
 29. Dushuhu South
 30. Dushuhu Neighbor Center
 31. Yueliangwan (Moon Bay)
 32. Songtao Street
 33. Jingu Road
 34. Jinshang Road
 35. Sangtiandao

Linka č. 4Hlavní:

 1. Longdaobang
 2. Zhangzhuang
 3. Yaoxiang
 4. Huolidao
 5. Sunwu Jinianyuan
 6. Pinglong Road West
 7. Sujin
 8. Suzhou Railway Station
 9. Beisita
 10. Chayuanchang
 11. Leqiao
 12. Sanyuanfang
 13. Nanmen
 14. Renminqiao South
 15. Tuanjieqiao
 16. Baodai Road
 17. East Shihu Road
 18. Hongzhuang
 19. Qingshuwan
 20. Huagang
 21. West Jiangling Road
 22. West Jiangxing Road
 23. Liuhong Road
 24. Lize Road
 25. Gujiadang
 26. Suzhouwan East
 27. Songling Avenue
 28. Wujiang Renmin Guangchang
 29. Wujiang Bus Station
 30. Pangjin Road
 31. Tongli

Vedlejší:

 1. Hongzhuang
 2. Lishu
 3. Shihu Moshe
 4. Yuexi
 5. Wenxi Road
 6. Tian’edang Road
 7. Suzhouwan North
 8. Muli

Jízdní řády

Veškeré linky metra jsou fungují každý den, od pondělí do neděle. Svůj provoz začínají krátce po 6 hodině ranní a končí kolem 23:30. Četnost jízd je závislá na konkrétní lince, čase i dni. Na metro si podle toho počkáte od 5 do 8 minut. Konkrétní podobu jízdních řádů si snadno zjistíte na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše ve městě můžete využít také autobusovou dopravu. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé linky navíc přímo navazují na metro, a přepravu tedy můžete jednoduše kombinovat. Na jízdu využjete stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si také zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Su-čou dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Su-čou? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Suzhou

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Suzhou navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Suzhou dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.