20 Kvě

Metro v Kunmingu – mapa, jízdné a další praktické informace

Kunming leží na jihozápadě Číny, na severu jezera Tian-čch. Je hlavním městem provincie Jün-nan. Kunmingu v posledních letech vzrostla oblíbenost nejen mezi čínským obyvatelstvem, ale také mezi tursity. Pro svou zajímavou polohu (necelých 1900 m n. m.), krátké a suché zimy a dlouhá mírná léta mu bývá přezdíváno “město věčného jara”. Velmi se zde daří různým druhům rostlin a téměř po celý rok je Kchun-ming hojně obsypán několika druhy květin. Pokud se do Kunmingu chystáte, oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o místní dopravě a zajímavých místech, které během svých cest můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Dračí brána je místo, které se vám bude líbit, pakiže si potrpíte na krásné výhledy na okolí. Můžete buď vyjet autobusem až k úplnému vchodu, anebo si celou cestu vyšlápnout.
 2. Chrám Yuantong bude váš šálek kávy, pokud milujete historii. Atmosféru jednoho z nejstarších buddhistických chrámů Číny si zkrátka zamilujete.
 3. Pokud v Kunmingu trávíte více dní, vyhraďte si den na návštěvu lesoparku Xishan. Je to místo s okouzlujícím okolím a mnoha možnostmi využití volného času.

Základní informace o metru

Metro v Kunmingu, které bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2012, má v tuto chvíli v provozu celkem 4 linky. Tyto linky mají celkovou trasu 87,2 km. Momentálně je ve výstavbě 5 linek a dalších 5 se nyní plánuje.

Jízdné

Zakoupit si můžete buď jednosměrnou jízdenku, anebo Kunmingskou dopravní kartu, se kterou budete mít 10% slevu na jízdném.

V případě jednosměrného jízdného se cena lší v závislosti na ujeté vzdálenosti. Za první 4 kilometry zaplatíte 2 juany, za 4-9 km 3 juany, 4 juany za 9-16 km, 5 juanů za 16-25 km,  za 25-36 km 6 juanů a za vzdálenost 36-49 km zaplatíte 7 juanů.

Oba typy jízdného zakoupíte na kterékoli stanici metra. Děti do 130 cm mohou využívat metro zdarma.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. South Ring Road
 2. Railway Station
 3. Fude
 4. Rixin Road
 5. Wujiaba
 6. Changhong West Road
 7. Xiaodong Village
 8. Erji Road
 9. Xingyao Road
 10. New Asia Athletics Park
 11. South Coach Station
 12. Dounan
 13. Chunrong Street
 14. Tuofeng Street
 15. Lianda Street
 16. Yikang South Road
 17. University Town
 18. University Town South

Linka č. 2

 1. North Coach Station
 2. Longtou Street
 3. Sijiaying
 4. Yangchangcun
 5. Linyuqiao
 6. Beichen
 7. Jinxing
 8. Baiyun Road
 9. North Railway Station
 10. Chuanxingulou
 11. Jiaosanqiao
 12. Dongfeng Square
 13. Tangzixiang
 14. South Ring Road

Linka č. 6

 1. East Coach Station
 2. Airport Center

Linka č. 3

 1. Western Hills
 2. Chejiabi
 3. Puping Village
 4. Shiju
 5. Dayu Road
 6. West Bus Station
 7. Mianshan
 8. Middle Changyuan Road
 9. Xiyuan
 10. Liangjiahe
 11. Municipal Stadium
 12. Panjiawan
 13. Wuyi Road
 14. Dongfeng Square
 15. Tuodong Stadium
 16. Dashuying
 17. Jinmasi
 18. Taipingcun
 19. Hongqiao
 20. East Coach Station

Jízdní řády

Veškeré linky začínají svůj provoz po 6 hodině a končí kolem 11. Četnost jízd závisí na dni, čase a konkrétní lince. Jen zřídka si ale na metro počkáte déle než pár minut.

Autobusová doprava

Ve městě můžete využívat také autobusovou dopravu. Přeprava autobusem je však časově náročnější a hrozí vám, že se dostanete do kolony. Na jízdu autobusem využjete stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si snadno zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Kunmingu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Kchun-ming? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Kunmingu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Kchun-ming navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Kunmingu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.