30 Kvě

Moskevské metro

Dopravovat se po Moskvě není v dnešní době vůbec nic jednoduchého. V přední ruské metropoli, kterou obývá na 11 milionů lidí, však není moudré ani praktické se pohybovat pěšky. Co tedy dělat? Jako první Vás asi napadne jet automobilem, ani to Vám ale nemůžeme doporučit, neboť ruské silnice jsou kapitolou samou o sobě. Řešením je MHD, konkrétně metro!

Výhody dopravy metrem

Moskevské metro je vůbec největším a nejvytíženějším metrem na světě. Denně se jím přepraví na 9 milionů lidí a primát nejvytíženějšího metra má tak zcela po právu. Důvod, proč je moskevská podzemka tak využívaná, je prostý. Jak už jsme uvedli, ruské silnice jsou poměrně nebezpečné a ne každý má na to si pořídit automobil. Metro je navíc imunní vůči mrazům a cena běžného lístku dosahuje 12 korun, což z něj dělá levnější záležitost, než třeba MHD v Praze.

12 linek

Orientovat se v moskevském metru může být z počátku poněkud obtížné, nicméně po čase zjistíte, že to jde – i přes to, že se zda nachází celkem 12 linek! Ty jsou barevně rozlišeny, aby bylo snazší se mezi nimi pohybovat. Pokud se pozorně zadíváte na mapu, zjistíte, že se pomocí metra můžete dostat prakticky kamkoliv v Moskvě. Je zde pak i mnoho přestupních stanic, které jsou někdy až 4-násobně přestupní. Vše pak doplňuje okružní dráha ve středu, kterou se můžete velmi rychle pohybovat mezi jednotlivými linkami.

Mapa ruského metra

Jízdenky

Jízdné pak funguje na bázi očipovaných jízdenek, které si zakoupíte před vstupem do metra, podobně jako v Praze. Jízdenky se prodávají v každé stanici a prodávají se na počet jízd, nikoliv na dobu strávenou v metru. Na čím více jízd si pak lístek koupíte, tím levněji bude v přepočtu na jízdy vycházet. Stav své jízdenky pak můžete zjistit přiložením na speciální přístroj, který rovněž naleznete na většině stanic.

Jak se vám líbil článek?