11 Kvě

Metro ve Washington D.C. – mapa, jízdné a doprava

Máte možnost si udělat volno, jet někam na dovolenou a bohužel nevíte kam? Evropu už máte projetou, do Asie se Vám nechce a Afrika Vás neláká? Zkuste se jednou odhodlat na něco velkého! Co se takhle podívat do Washingtonu?

My Vám zde uvedeme všemožné informace, které je dobré vědět pro snadnější orientaci v místní dopravě.

O Washingtonu D.C.

Amerika! Země za ,,velkou louží”. Místo, kam by se měl za svůj život podívat každý! Jedná se o rozsáhlou zemi, kde je toho spousta k vidění. Pokud bychom měli vypíchnout ale jedno místo, tak je to rozhodně hlavní město – Washington D.C.

Jméno města vzniklo podle prvního amerického prezidenta Georga Wahingtona. Jedná o sídlo prezidenta, kongresu a nejvyššího soudu. Ve Washingtonu je také sídlo ministerstva obrany – Pentagon. Architektonicky zajímavý komplex budov vystavěný do pěti soustředných pětiúhelníkových bloků.

Pár zajímavostí

Starověká alexandrijská knihovna prý bývala před požárem, který ji zničil, opravdu obrovská, proti washingtonské Kongresové knihovně by ale v objemu svazků asi neobstála. Americký ráj čtenářů skrývá mezi svými zdmi 22 miliónů katalogizovaných položek, jen v čítárně je 45 tisíc knih. Upřímně litujeme tamní knihovníky.

Nemáte v rodině žádného právníka? Pak patrně nejste z Washingtonu DC. Na 19 obyvatel tam připadá jeden advokát. Podle jiné statistiky na každého senátora amerického kongresu ve Washingtonu vychází 74 lobbistů.

Metro ve Washingtonu

Hlavní páteří Washingtonu je právě metro. Skládá se z 5 linek a protínají se hlavně v centru města. Aby se od sebe daly dobře rozeznat, tak jsou odlišovány barvami.

Provoz metra v pracovní dny začíná v 5:00 h a končí ve 24:00 h, jinak je tomu o víkendu, kdy soupravy začínají jezdit až v 7:00 h, ale končí ve 3:00 h. Narozdíl od jiných zemí, čímž se kupříkladu liší velmi od nás je to, že ve vagónech mají velice čisto a platí zde několik pravidel. Kupříkladu to, že v metru je zakázána jakákoliv konzumace jídla či nápojů. Můžete dostat pokutu nebo Vás mohou na stanici vyvést.

Mapa metra – ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Jak už jsme se zmínili, metro se rozlišuje několika různými barvami. Jaká linka má kam namířeno?

  • Červenou linkou se dostanete do –  Glenmond/Shady Grove
  • Modrou linkou se dostanete do – Addison Road/Franconia-Springfield
  • Oranžovou linkou se dostanete do – New Carrollton/Vienna
  • Zelenou linkou se dostanete do – Lin/Branch Avenue/Greenbelt
  • Žlutou linku se dostanete do – Huntington/Mt Vernon Sq-UDC

 

Jízdné a doprava

 

Doprava metrem

Nejlepší pro cestování metrem je, pokud si pořídíte SmarTrip® Card, na kterou se nahrávají Vaše peníze a vy jen „odpípáváte“ u přístrojů.

Smarttrip Card

Jedná se o takovou obdobu naší Lítačky, protože SmarTrip® Card je elektronickou peněženkou. Cena za vyřízení karty je v současné době stejná jak u Lítačky. Pořízení vyjde na 5$, což je něco málo přes 100 Kč.

V metru se rozlišuje jízdné ve špičce – v pracovních dnech od rána do 9:30 a od 15:00 do 19:00,o víkendech od půlnoci do 3:00 následujícího dne. Ve špičce jednotlivá jízda vyjde na 2,10$ až 5,75$, a mimo špičku na 1,70$ až 3,50$ dle vzdálenosti. Příplatek za použití papírové jízdenky je 1$ /směr.

Jízdenky na metro lze koupit v automatech pomocí elektronické peněženky nebo v hotovosti na vybraných místech.

Samozřejmě, že se dá cestovat po Washingtonu i jinak než metrem, i když metro bude asi nejrychlejším způsobem, jak se po městě pohybovat. Lze také jezdit například autobusy.

Doprava autobusy

Pokud se rozhodnete jet autobusem, nelekněte se toho, že nezastavuje jako ty naše. Je zapotřebí na autobus zamávat aby Vám zastavil. Dále vždy musíte nastoupit předními dveřmi, protože musíte zaplatit nebo prokázat, že máte jízdenku pomocí.

V autobusech stojí jednotlivá jízda 1,60$ či 1,80$ (bez SmarTrip® Card), expresní autobusy stojí 3,65$ (4$ bez SmarTrip® Card). Pokud si chcete zakoupit jízdenku za hotové přímo u řidiče, tak si musíte připravit přesnou částku.

Jízdenka na autobus platí 2 hodiny a v případě placení přes SmarTrip® Card je možné přestupovat bez příplatku, při přestupu z/na metro je sleva na jízdném

Máme tu pro Vás takový menší typ. Pokud se rozhodnete zdržet ve Washingtonu víc jak 3-4 dny, tak určitě bude hodně jezdit autobusy po městě. Místo toho, abyste si každý den kupovali jízdenky, tak doporučujeme zakoupit 7 denní jízdenku (MetrobusPass) přes SmarTrip® Card za 16$.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Washingtonu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování ve Washingtonu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Washington navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Washingtonu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

5 (100%) 1 vote