17 Kvě

Metro v Berlíně – informace, jízdenky a mapa

Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německo, obývá 3 miliony obyvatel a další tisíce a desetitisíce turistů, studentů atd. Aby se všichni mohli během dne pohodlně cestovat, jezdí pod zemí Berlína metro, které každý den přepraví ve špičce statisíce cestujících. My Vám dnes ukážeme, jak berlínská podzemka funguje a mimo jiné i jak je to s jízdenkami.

MHD v Berlíně – mapa

Celá podzemní a z části i nadzemní městská hromadná doprava je rozdělena prakticky do 2 větví – na U-Bahn a S-Bahn. To vlastně příznivě ovlivňuje orientaci mezi vlaky a také celkově dopravou. Vše názorně zobrazuje mapa metra

Mapa berlínkého metra

Mapa berlínkého metra

ZDARMA KE STAŽENÍ ZDE

U-Bahn jako klasické metro

U-Bahn je své podstatě městské metro, které je tvořeno celkem 9 různými tratěmi. Ty protínají celé město, včetně centra a okrajových částí Berlína. Na většině zastávek lze rovněž přestoupit na další zastávky, ať už na mezistátní vlaky, letiště, nebo jen na tramvaj apod. Vlaky a dráhy U-bahn poznáte tak, že mají název začínající na U a v případě souprav, žlutou barvu.

S-Bahn jako rychlodráha

S-Bahn je jakousi větší variantou U-Bahn. Jedná se o městskou rychlodráhu, která nabízí velmi rychlé spojení mezi klíčovými stanicemi města. V zásadě se snaží o efektivní propojení severu, jihu, východu a západu města. Rychlodráha ale zasahuje i do dalších měst a obcí Německa, zejména pak těch v těsném okolí Berlína (jako příklad uvedeme Hönow, nebo Rudow). Vlaky a dráhy S-Bahn pak poznáte podle začátečního písmena S a v případě souprav, červeno-bílou barvou.

Jízdenky

Koupit si tu správnou jízdenku je v Berlíně občas trochu problém. Celé město se dělí do 3 zón – A = centrum, B = vnější město a C = okraj Berlína. Nejlevnější jízdenka pak stojí 1,4 Euro a projet s ní můžete 3 stanice metra. Další jízdenky jsou pak časového charakteru – přestupní jízdenka na 2 hodiny přijde zhruba na 2,5 Euro.

Stránky berlínského dopravního podniku – www.bvg.de

Jak se vám líbil článek?