11 Kvě

Letiště Mnichov (MUC) – doprava, parkování a praktické tipy

Letiště v Mnichově, známé také pod svým oficiálním názvem Flughafen München, bylo slavnostně otevřeno v roce 1992 a stalo se nástupcem původního mnichovského letiště München-Riem, které již nedokázalo vyhovět rostoucím nárokům na leteckou dopravu. Od svého založení prošlo letiště řadou rozšíření a modernizací, což mu umožnilo udržet krok s neustále se zvyšujícím počtem cestujících a technologickým pokrokem. Dnes je Letiště Mnichov domovem dvou velkých terminálů a jednoho menšího terminálu pro nízkonákladové a charterové lety, čímž se řadí mezi největší letiště v Evropě.

Letiště Mnichov (MUC)

Letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově, známé pod kódem IATA: MUC a ICAO: EDDM, poskytuje mezinárodní letecké služby pro město Mnichov a region Horní Bavorsko. Dle německých leteckých informačních zdrojů je hodnoceno jako druhé nejfrekventovanější letiště v Německu po letišti ve Frankfurtu, a v roce 2019 se umístilo jako deváté nejvytíženější letiště v Evropě s počtem 47,9 milionu odbavených cestujících.  Jako hlavní uzlový bod slouží pro Lufthansu a její dceřiné společnosti, včetně Lufthansa CityLine, Air Dolomiti a Eurowings, stejně jako pro Condor a TUI fly Deutschland.

Kontrolní věž na letišti v Mnichově.

Letecké společnosti působící v Mnichově

Dohromady mnichovské letiště obsluhuje 83 leteckých společností, my si zde však představíme ty nejvíce využívané. Hrají zásadní roli v propojování Mnichova s destinacemi po celém světě, a každá z nich nabízí jedinečné služby a výhody pro cestující.

Lufthansa

Německá letecká společnost Lufthansa je vlajkovým dopravcem Německa a jednou z předních členů letecké aliance Star Alliance. S hlavním uzlem na Letišti Franze Josefa Strausse v Mnichově nabízí Lufthansa širokou síť letů po celém světě, včetně dlouhých tras do Severní a Jižní Ameriky, Asie, Afriky a Blízkého východu. Lufthansa je známá svou vysokou úrovní zákaznických služeb, komfortem palubní třídy a efektivností operací.

Air Dolomiti

Italská regionální letecká společnost Air Dolomiti, dceřiná společnost Lufthansy, se specializuje na spojení mezi Itálií a Německem, s důrazem na propojení menších italských měst s mezinárodními uzly, jako je Mnichov. Její služby jsou klíčové pro cestující hledající pohodlné a efektivní spojení mezi těmito dvěma zeměmi, nabízejíc přitom vysokou kvalitu služeb charakteristickou pro skupinu Lufthansa.

Eurowings

Eurowings, také člen skupiny Lufthansa, je nízkonákladový dopravce s širokou sítí letů v rámci Evropy a vybraných mezinárodních destinací. Se zaměřením na cenově dostupnou leteckou dopravu, Eurowings nabízí flexibilní možnosti cestování pro rozpočtově orientované cestující, a to bez kompromisu v oblasti pohodlí a kvality služeb.

KLM

Královské nizozemské letecké společnosti KLM, jedna z nejstarších leteckých společností na světě v provozu pod původním názvem, nabízí rozsáhlou síť letů z Mnichova do destinací po celém světě, především však do Amsterdamu, odkud poskytuje další spojení. KLM je známá svou spolehlivostí, kvalitními službami a inovativními technologiemi zlepšujícími zážitek z cestování.

United Airlines

Americká United Airlines, člen aliance Star Alliance společně s Lufthansou, nabízí přímé lety z Mnichova do několika hlavních měst Spojených států amerických. Společnost je důležitým hráčem v oblasti transatlantických letů a nabízí americkým a evropským cestujícím komfortní a efektivní možnost překlenutí Atlantského oceánu. S rozsáhlým vnitrostátním sítěm v USA United Airlines usnadňuje další cesty po příletu do Ameriky.

Cestovní kanceláře

Na mnichovském letišti působí 7 cestovních kanceláří:

Destinace

Pojďme se podrobněji podívat na různé destinace, které Letiště Mnichov nabízí, se zaměřením na kontinenty jako Evropa, Asie, Afrika, Střední a Severní Amerika.

Evropa

Letiště Mnichov je klíčovým bodem pro cesty po celé Evropě, nabízí širokou paletu destinací od hlavních měst po malebné ostrovy. Cestující mohou vybírat lety do metropolí jako jsou Londýn, Paříž, Řím, Madrid nebo Amsterdam. Mnichov také slouží jako brána do východní Evropy s pravidelnými lety do destinací jako Praha, Varšava nebo Budapešť. Kromě toho, letiště nabízí snadný přístup k mnoha oblíbeným turistickým destinacím ve Středomoří, včetně řeckých a španělských ostrovů.

Asie

Asie je domovem některých z nejdynamičtějších měst světa, a Mnichov nabízí přímé lety do mnoha z nich. Cestující mohou vyrazit na objevné cesty do měst jako je Tokio, Peking, Šanghaj nebo Bangkok. Mnichov také poskytuje lety do rychle rostoucích ekonomik jako jsou Indie a Jižní Korea, s destinacemi jako jsou Dillí a Soul. Pro ty, kdo hledají dobrodružství nebo relaxaci, jsou dostupné lety do exotických destinací jako Bali nebo Malé.

Severní Amerika

Severní Amerika je dobře zastoupena na letišti Mnichov s mnoha přímými lety do Spojených států a Kanady. Cestující mohou vyrazit do metropolí jako jsou New York, Los Angeles, San Francisco, Toronto nebo Montreal.

Mapa destinací dosažitelných z mnichovského letiště.

Letové řády

Plány pravidelných letů bývají konzistentní a letové plány jsou vydávány s dostatečným předstihem, což cestujícím umožňuje s předstihem organizovat své plány. Na druhou stranu, charterové lety, které často nabízí cestovní agentury pro specifické prázdniny nebo skupinové výlety, poskytují flexibilnější letové plány.

Sezónní plány letů odrážejí v poptávce po cestování v průběhu roku, například během letních prázdnin nebo zimních lyžařských sezon. Letiště může v těchto obdobích poskytovat zvýšený počet letů do populárních destinací, aby uspokojilo sezónní zvýšení počtu cestujících.

Ukázka odletového řádu z mnichovského letiště.

Kompletní letový řád na veškeré spoje si můžete snadno vyhledat zde.

Noční spoje

Během základního období (od půlnoci do 5:00) jsou automaticky povoleny pouze poštovní lety a průzkumné lety německého řízení letového provozu. Výjimkou jsou nouzové a asistenční lety, přistání z důvodu bezpečnosti letectví a jednotlivé lety z dobrého důvodu schválené příslušným orgánem, bavorským státním ministerstvem hospodářství, infrastruktury, dopravy a technologie.

V nočních hodinách (od 22:00 hodin do půlnoci a 05:00–06:00) je povolen provoz pouze letadel na tzv. bonusovém seznamu Ministerstva dopravy. Výjimky jsou povoleny pouze pro zpožděné pohyby letadel nebo předčasná přistání s letadly, která splňují alespoň hlukové normy ICAO podle kapitoly 3.

Kromě toho musí vzlety a přistání v noci splňovat alespoň jedno z následujících kritérií:

 • pravidelné lety v pravidelném nebo charterovém provozu (max.: 28 za noc),
 • lety leteckých společností s domovskou základnou v Mnichově,
 • lety, které nezpůsobují průměrnou hladinu hluku vyšší než 75 dB(A) na stanicích měření hluku v blízkosti letiště v Mnichově,
 • výcvikové a cvičné lety

Jak se z České republiky dopravit na letiště v Mnichově?

Na letiště se lze dostat po silnici ze severu, východu a jihu přes dálnici A92 a regionální silnici B301. Ze západu je přístupný po dálnici A92, dále po regionálních silnicích St2084 a St2584.

 • Terminál 1 a Terminál 2: Ulice: Terminalstrasse Mitte – Město: 85445 Oberding
 • Návštěvnický park: Ulice: Nordallee 7 – Město: 85356 München-Flughafen
 • Administrativní kanceláře: Ulice: Nordallee 25 – Město: 85356 München-Flughafen

Poznámka: 

Zejména ve všední den ráno mezi 7:30 a 8:30 a odpoledne mezi 16:00 a 18:00 jsou na dálnici a příjezdových komunikacích možné zácpy. Nezapomeňte si na cestu vyčlenit více času.

S-Bahn / Mnichovská dopravní síť (MVV)

Linky S1 a S8 S-Bahn spojují letiště s centrem Mnichova v 10minutových intervalech. S1 cestuje přes západ města a S8 přes východ. Cesta na hlavní nádraží v centru města trvá cca. 40 minut.

Expresní autobus Lufthansy:

Lufthansa Express Bus je nonstop spojení z mnichovského letiště do centra města a zpět, 365 dní v roce. Bez ohledu na to, se kterou leteckou společností letíte! Každých 20 minut z hlavního nádraží v Mnichově přes Mnichov sever (Schwabing) na letiště v Mnichově a zpět.

Dálkové autobusy Flixbus

Autobusové zastávky pro dálkové autobusy na mnichovském letišti jsou jen pár kroků od terminálu 2 na zastávkách 21 a 22 . Terminál 1 je vzdálen pouhých 5 až 10 minut chůze. Sledujte prosím značky.

Regionální vlaky / MVV-Bus linky 635

Mezi Freisingem a těmito městy jezdí regionální vlaky:

 • Landshut
 • Řezno
 • Pasov

Mezi Freisingem a letištěm použijte prosím autobusovou linku 635 nebo letištní expresní vlak ÜFEX.

Rychlík na letiště ÜFEX

Airport express ÜFEX zastavuje na konečné vlakové stanici „Flughafen München“ (mezi Terminálem 1 a Terminálem 2) a přímo spojuje následující města s letištěm Mnichov:

 • Řezno
 • Landshut
 • Moosburg
 • Freising

Zaparkujte na letišti a využijte bezplatnou veřejnou dopravu

Pokud zaparkujete svůj vůz na parkovištích P41, P44, P51 nebo  P90 , můžete svůj parkovací lístek použít na bezplatnou městskou dopravu k odletovému terminálu – a při návratu k vozidlu po cestě. Při nastupování jednoduše předložte parkovací lístek. Letenka platí pro všechny osoby cestující na letiště nebo z letiště společně. Parkovací lístek je vydán automaticky při vjezdu na parkovací plochu u závory – uschovejte si jej.

K parkovacímu lístku můžete zdarma využít tyto spoje:

 • Železniční linky S1 a S8 každých 10 minut mezi stanicí „Visitors Park“ a letištěm, terminály 1 a 2
 • Autobusová linka 635 každých 10 minut mezi P41 a Terminalstrasse Mitte (úroveň 04)

Parkování na letišti v Mnichově

 • Krátké přestupní časy – každých 10 minut autobusem linky 635 nebo S-Bahn S1 / S8 na terminály
 • Bezplatný transfer pro vás a všechny spolucestující po předložení parkovacího lístku
 • (Parkovací lístek se vydává automaticky u závory při vjezdu na parkoviště)
 • Garantované parkovací místo
 • Bezplatné zrušení do rezervovaného času vstupu

Parkoviště P41 pouze s online rezervací

 • Zaparkujte levně přímo na venkovních parkovacích místech v areálu letiště
 • Maximální výška vstupu 2 metry
 • Transfer z terminálu:
  Přímý a bezplatný transfer z P41 do centrální oblasti (T1/T2) autobusovou linkou 635 každých 10 minut od 03:42 do 00:52

Vícepodlažní parkoviště P43

 • Nejnovější parkovací garáž na mnichovském letišti bude otevřena od 26. února 2024
  Parkovací místo v nové garáži je již možné rezervovat pomocí online rezervace parkování
 • Maximální výška vstupu 2 metry
 • Terminálový převod: Přímý a bezplatný transfer z P43 do centrální oblasti (T1/T2) autobusovou linkou 635 každých 10 minut od 03:42 do 00:52

Vícepodlažní parkoviště P44

 • Nejnovější parkoviště s nejlepším napojením na terminály
 • Žádný přestup mezi 00:32 a 03:52
 • Maximální výška vstupu 2 metry
 • Transfer z terminálu: Přímý a bezplatný transfer z P44 do centrální oblasti (T1/T2) autobusovou linkou 635 každých 10 minut od 03:42 do 00:52

Parkoviště P50

 • Parkoviště s nejlepším poměrem cena/výkon
 • Zaparkujte levně přímo na venkovních parkovacích plochách v areálu letiště
 • Venkovní prostory jsou vhodné pro obytné vozy a dodávky – vstupní výška přes dva metry
 • Pár minut chůze od parkoviště P50 po značené cestě ke stanici S-Bahn „Besucherpark“
 • Transfer z terminálu: Přímý a bezplatný transfer ze stanice S-Bahn „Besucher Park“ na terminály S-Bahn linky S1 a S8 každých 10 minut nebo autobusem linky 635

Vícepodlažní parkoviště P51

 • Parkování v areálu letiště za nejlepší poměr cena/výkon na vícepodlažním parkovišti P51
 • Po značené cestě pro pěší (cca 800 metrů) se dostanete z parkoviště P51 na zastávku S-Bahn „park pro návštěvníky“
 • Maximální výška vstupu 2 metry
 • Na místě nejsou k dispozici vozíky na zavazadla
 • Pozor prosím: parkoviště P51 není bezbariérové
 • Transfer z terminálu: Přímý a bezplatný transfer ze stanice S-Bahn „Besucher Park“ na terminály S-Bahn linky S1 a S8 každých 10 minut
  nebo autobusem linky 635

Vícepodlažní parkoviště P90 pouze s online rezervací

 • Parkování v areálu letiště za nejlepší poměr cena/výkon na vícepodlažním parkovišti P90
 • Na zastávku S-Bahn „Visitor Park“ se dostanete přes přechod chráněný proti počasí
 • Maximální výška vstupu 2 metry
 • Transfer na terminál:Přímý a bezplatný transfer ze stanice S-Bahn „Besucher Park“ na terminály S-Bahn linkou S1 a S8 každých 10 minut
  nebo autobusem linky 635

Poplatky za parkování v oblastech Kiss&Fly a Kiss&Ride u silnice

Délka pobytu Odletový (Kiss&Fly)
Terminál odjezdový pruh
Kiss&Fly
od 2 vchodů
Příjezd (Kiss&Ride)
Terminál sběrací pruh
Kiss&Ride
od 2 vchodů
0-5 minut volný, uvolnit € 3,00 volný, uvolnit 3,00 €
6-10 minut € 3,00 € 3,00   volný, uvolnit 3,00 €
11-20 minut € 6,00 € 6,00 € 3,00 € 6,00
až 10 minut + € 3,00 + € 3,00 + € 3,00 + € 3,00
Maximální pobyt 4 hodiny 4 hodiny 24 hodin 24 hodin

Schéma mnichovského parkoviště na letišti.

Něco málo z historie letiště

Původní letiště v Mnichově, známé jako Mnichov-Riem, bylo v činnosti od roku 1939 až do roku 1992. První návrhy na jeho rozšíření se objevily v roce 1954. V důsledku narůstajícího počtu cestujících a zvyšující se populace v jeho okolí bylo rozhodnuto o přestěhování letiště na nové místo. Rozhodnutí o stavbě nového letiště v lokalitě zvané „Erdinger Moos“ padlo ze strany bavorské vlády 5. srpna 1969. Stavební práce byly zahájeny 3. listopadu 1980, což vedlo k zániku malé vesnice Franzheim a k přesídlení jejích přibližně 400 obyvatel. Nové letiště se rozkládá na území čtyř obcí: Oberding (kde se nachází terminály, v okrese Erding), Hallbergmoos, Freising a Marzling v okrese Freising.

Provoz na novém letišti v Mnichově byl zahájen 17. května 1992, kdy byly veškeré lety z Mnichova přesunuty na toto nové místo přes noc. Mnichov-Riem ukončil svoji činnost 16. května 1992 těsně před půlnocí.

Vzhledem k tomu, že letiště ve Frankfurtu se potýkalo s omezeními kapacity, rozhodla se Lufthansa otevřít v Mnichově druhý hlavní uzel, který poskytoval jak krátké, tak dlouhé lety vedle Frankfurtu. Mnichovské letiště obsluhovalo větší počet evropských destinací ve srovnání s frankfurtským letištěm, zatímco Frankfurt zůstával lídrem v počtu mezikontinentálních spojů.

V červnu 2003 byl dokončen a slavnostně otevřen Terminál 2, který se stal exkluzivním zařízením pro Lufthansu a její partnery z aliance Star Alliance.

V červnu 2015 oznámila společnost Condor záměr zřídit na mnichovském letišti od letní sezóny 2016 dálkovou základnu. Condor již provozoval krátké a střední trasy a v zimě 2013 obnovil dálkové lety po šesti letech absence. V listopadu 2015 Transavia vyhlásila plány na zřízení své první německé základny na mnichovském letišti, která měla zahrnovat čtyři letadla obsluhující 18 nových tras do jara 2016. K červnu 2015 se Air Dolomiti stala největším zahraničním dopravcem v Mnichově podle počtu cestujících.

V prosinci 2016 Eurowings, nízkonákladová dceřiná společnost Lufthansy, oznámila záměr zahájit operace na mnichovském letišti od března 2017 s 32 novými trasami, a to na základě smlouvy o pronájmu letadla s posádkou se společností Air Berlin. V únoru 2017 pak Transavia oznámila uzavření své mnichovské základny do října 2017 po roce provozu kvůli změnám v obchodní strategii a nepříznivému ekonomickému výhledu.

Růst mnichovského letiště pokračoval i v roce 2018 s novými provozními rekordy a historicky nejvyšším počtem 46,2 milionu cestujících. Zaznamenalo také zvýšení počtu vzletů a přistání na 413 000, což představuje nárůst o 2,2 % oproti předchozímu roku. S 266 destinacemi rozšířilo mnichovské letiště svou globální síť a stalo se jedním z předních leteckých uzlů v Evropě.

Kontaktní údaje společnosti – Flughafen München

 • Telefonní číslo: +49 89 975 00
 • Emailová adresa: info@munich-airport.de
 • Pracovní doba: 24/7 365 dní v roce

Naše zkušenosti s letištěm v Mnichově

„Můj nedávný let z Mnichova do San Francisca byl zážitek, který mi utkvěl v paměti především díky vynikajícím službám a zařízením na mnichovském letišti. Od chvíle, co jsem vstoupil do prostorného a čistého terminálu, jsem byl ohromen efektivitou a přátelskostí personálu. Odbavení proběhlo hladce a rychle, což je vždy skvělý start cesty. Relaxační zóny, široká nabídka obchodů a restaurací nabízejících jak místní, tak mezinárodní kuchyni mi umožnily příjemně strávit čekání na můj let. Wi-Fi zdarma a pohodlné posezení ve všech čekacích zónách poskytovaly ideální prostředí pro práci i odpočinek. Mnichovské letiště se opravdu snaží o to, aby cestující zažili pohodlí a efektivitu od začátku do konce, což mě přesvědčilo, že je jedním z nejlepších letišť, z kterých jsem kdy letěl.“